Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bitva u Domažlic-1431

7. 12. 2010

 

1431 v bitvě u Domažlic bylo poraženo husity největší papežské(křižácké) vojsko té doby. Původně měl vojsko vést Zikmund Lucemburský, ale pro údajné zraněni převzal vojsko  papežský legát kardinál Julian Cesarini a Fridrich Braniborský. Křižácké vojsko mělo asi 100 000 vojáků. Křižáci překročili hranice na přelomu července a srpna 1431 a došli až k Domažlicím.

 Husité byli připraveni poblíž Berouna aby odrazili křižáky kdekoliv, kde by bylo potřeba. Poplašná zpráva o křižáckém tažení u Domažlic dala do pohybu husity a během dvou dnů, kdy husité urazili sto kilometrů se dostali k Domažlicím.

Mezitím část křižáckého vojska se přesouvalo na výhodnější pozice a nečekali husity tak brzy. Tak husité překvapili křižáky a okamžitě do jejich řad vnesli zmatek a zaůtočili rovnou z pochodu. Velká část křižáků se okamžitě dala na útěk. O obranu se pokusila jen Cesariniho osobní stráž, která postavila vozovou hradbu, ale v odpoledních hodinách padla. Sám kardinál, po marném  odporu, uprchl z bojiště a zanechal za sebou šperky a kardinálské hodnosti, : klobouk, roucho a papežskou pověřovací bulu.

Husité prchající vojáky pronásledovali a tisíce jich pobili

Porážka přiměla katolickou církev ke změně taktiky a svolala basillejský koncil, který měl vyslechnout a diskutovat s husity a který měl mít nejasný výsledek.

Výsledek byl dovršen o tři roky později v bitvě u Lipan, kde husiti prohráli.

mikolas_ales_bitva_u_domazlic.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář